

Curbisalin kampanja kiinnosti mieskohderyhmää
Eturauhasvaivoista kerrottiin asiallisesti huumori kuvavalinnoista pilkistäen
1. Lähtötilanne
Kampanjan tavoitteena oli lisätä tietoisuutta eturauhasvaivoista ja tuoda Curbisal tunnetuksi ja kiinnostavaksi vaihtoehdoksi vaivojen itsehoitoon.

2. Ratkaisu
Otavamedian natiivitiimi syttyi asiakkaan toimeksiannosta ja kaikki kampanjaan liittyvä toteutettiin itse: ideointi, käsikirjoitus, ohjaus, kuvauspaikat, näyttelijät, kuvaukset ja kuvankäsittely. Kohderyhmän miehet löytyivät Otavamedian huippubrändien, Tekniikan Maailman, Suomen Kuvalehden, Vene-lehden, Kipparin, Erän ja Golfpisteen parista. Kampanjakokonaisuudeksi suunniteltiin
- eri kohderyhmille räätälöityjä natiiviartikkeleita
- 1 printtiadvertoriaali (Golflehti)
- Ohjaavaa display-mainontaa (bannereista näet esimerkit klikkaamalla kuvia alta)
Otavamedian natiivitiimin luovuus sai aikaan tuloksellisen kampanjan, jossa koko projekti ideoinnista näyttelemiseen ja materiaalien viimeistelyyn hoidettiin inhouse.
Lähdimme tekemään kamppista Otavamedian kanssa, koska olimme myytyjä piristävän erilaiseen, hauskaan ja silti asiapitoiseen luovaan ideaan. Yhteistyö sujui erinomaisesti ja erityisesti arvostimme tiimin heittäytymistä ja paneutumista kampanjan toteutukseen. Tuntui siltä, että todella ymmärsitte kohderyhmämme insightin ja hyödynsitte sitä oivaltavasti kampanjassa.
Brand Manager Weight & Gut
Orkla Care Oy
3. Tulokset
Kampanja kiinnitti kohderyhmän miesten huomion tehokkaasti ja laadukas sisältö sai viettämään aikaa sisältöjen parissa.
Artikkelit keräsivät ajalta 20.3.-20.6.2019 yli 30 000 lukukertaa!
• suurin yksittäinen ryhmä oli 35-64-vuotiaat miehet
• keskimääräinen artikkelissa vietetty aika oli 1:30 min
Ohjaava bannerimainonta keräsi 1,2 miljoonaa mainosnäyttöä ja bannerien klikkiprosentti oli huimat 3,38 %!
Menestysresepti
Näillä keinoilla Otavamedia auttoi saavuttamaan tulokset.
-
Monikanavainen kampanja
-
Aikakauslehtimainonta
-
Natiivimainonta
-
Verkkomainonta
Mitä on natiivimainonta?
Miksi se on niin tehokasta?
Suunnitellaan yhdessä tarpeisiinne sopiva kampanja
Helena Räikkönen
Myyntipäällikkö
+358 40 848 6900
Caset
Hae inspiraatiota oman menestystarinasi rakentamiseen.


Huawei P40 Pro vakuutti tekniikan edelläkävijät natiivikampanjassa

Näin Heti-kampanja teki siivouksesta puheenaiheen

Herbinan testiryhmäkampanja kiinnosti kuluttajia

Maritimille lisää tunnettuutta ja myyntiä natiivimainonnalla

Audille rakennettiin oman ja ostetun median kokonaisuus, josta tuli käsite

If Autoilijan Myyntiapu hyödyntää dataa ja kerää isot määrät liidejä
